1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

SEJARAH JABATAN

PENUBUHAN JABATAN PERKHIDMATAN VETERINAR NEGERI KEDAH

Perkhidmatan Haiwan di Kedah bermula semasa Kedah masih lagi di bawah naungan Negeri Siam. Perkhidmatan Haiwan diwujudkan kerana Negeri Kedah mempunyai bilangan ternakan kerbau, lembu yang begitu banyak. Negeri Kedah adalah Negeri yang pertama mempunyai Perkhidmatan Haiwan berbanding dengan negeri-negeri lain"Non Federated Malay State".1907, Tuan J.J Fleury menjadi Doktor Haiwan Kedah yang pertama, menjalankan operasi di sebuah pejabat berhampiran dengan Pekan Rabu. Tugas pertama beliau waktu itu ialah menwujudkan system perlesenan kerbau-lembu bagi Negeri Kedah. Ini dilakukan demi membendung kes-kes kecurian ternakan serta mengawal wabak penyakit FMD dan rinderpest.

Selepas Perang Dunia Pertama, dua orang graduan veterinary dari India turut membantu kerja-kerja Tuan J.J Fleury. Pejabat operasi telah berpindah ke Jalan Kolam Air. Pejabat Haiwan Daerah turut di wujudkan seperti di Kedah Tengah (Sungai Petani), Kedah Selatan (Kulim) dan Kedah Utara (Kota Setar).

Doktor Haiwan bertindak sebagai Pengarah Negeri manakala Pejabat Haiwan Daerah diketuai oleh Inspecter Veterinar (AVO) dan dibantu oleh Konstable Veterinar (Atendan). Pegawai Haiwan bumiputera yang pertama di Kedah ialah Dr. Johari bin Daud yang menjadi pengarah sekitar tahun 1952 – 1957.

Perkhidmatan Veterinar mula berkembang selaras dengan kepesatan pembangunan negara selepas negara mencapai kemerdekaan..Serentak dengan itu Perkhidmatan Veterinar Daerah turut diwujudkan, ini bertujuan meningkatkan Perkhidmatan Kesihatan Veterinar dan Kawalan penyakit ternakan berjalan dengan lancar.

Pada 26, Ogos 1973, Jabatan Perkhidmatan Haiwan Kedah telah dipindahkan ke bangunan baru di Jalan Datok Kumbar, Alor Setar sehingga sekarang.

Senarai Pengarah DVS KEDAH

1

 Major D.R Melrose

-

hingga

26/10/1946

2

 Capt C.C Renwick

26/10/1949

hingga

07/02/1949

3

 Mr. RS Naravanam

08/02/1949

hingga

15/06/1951

4

 Tan Sri Dr. Johari Hj Daud

16/06/1951

hingga

23/03/1957

5

 Tuan Hj S.M Babjee

04/03/1957

hingga

31/06/1962

6

 Dr. Chong Sip Ngow

01/07/1962

hingga

08/04/1964

7

 Dr. PR Thamboo

09/04/1964

hingga

30/09/1964

8

 Dr. BG Richards

01/10/1964

hingga

31/03/1966

9

 Dr. Mohd Fadzil bin Hj Yahya

01/04/1966

hingga

31/03/1971

10

 Dr. Kardin bin Syukor

01/01/1970

hingga

30/06/1970

11

 Dr. Shaari bin Ishak

01/07/1971

hingga

31/12/1976

12

 Dr. Mohd Nordin Md Nor

01/01/1977

hingga

01/01/1982

13

 Dr. Maamor bin Ahmad

16/01/1982

hingga

14/11/1997

14

 Dr. Majid bin Man

16/10/1997

hingga

31/12/2000

15

 Dr. Quaza Nizamudin bin Hassan Nizam

01/01/2001

hingga

31/12/2007

16

 Dr. Abd Razak bin Zailan

06/01/2008

hingga

15/10/2009

17

 Dr. Mohd Termizi bin Ghazali

19/10/2009

hingga

14/05/2013

18

 Dr Rahizad bin Abd Shukor

15/05/2013

hingga

14/05/2015

19 Dr Kamaliah binti Ghazali 15/05/2015 hingga sekarang

 

Januari 2018
18
Khamis

Alih Bahasa